ولتاژگام و ولتاژ تماس

ولتاژ تماس چیست؟

ولتاژتماس ولتاژی بین جسم پرانرژی و پاهای فردی است که با جسم در تماس است و برابر است با اختلاف ولتاژ بین جسم و نقطه ای در فاصله ای دورتر. پتانسیل تماس یا ولتاژ تماس می تواند برابر با تقریباً ولتاژ کامل در سراسر جسم زمین شده باشد اگر آن شی در نقطه ای دور از محلی که فرد با آن در تماس است زمین شود. به عنوان مثال، جرثقیلی که به نول سیستم متصل شده و با یک خط برق تماس می گیرد، هر فردی را که با جرثقیل یا خط بار عایق نشده آن در تماس باشد، در معرض پتانسیل تماس تقریباً برابر با ولتاژ خطای کامل قرار می دهد. در واقع ولتاژ تماس اختلاف بین دست و پای شخص در شرایطی است که دست به بدنهه برقدار وصل شده است.

 

تکنیک های اساسی برای کاهش خطر ولتاژ گام و تماس

کاهش مقاومت زمین با استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی سه بعدی بسیار پیچیده
قرار دادن مناسب هادی های زمین با نصب یک حلقه زمین در اطراف تمام اشیا فلزی استکه به اشیا متصل هستند
اضافه کردن لایه های سطحی مقاومتی با پوشیدن کفش های عایق الکتریکی یا آسفالت
ولتاژ گام

هنگامی که یک خطا در یک برج یا پست رخ می دهد، جریان وارد زمین می شود. بر اساس توزیع مقاومت متفاوت در خاک (معمولاً، یک خاک لایه لایه افقی فرض می شود) توزیع ولتاژ مربوطه رخ خواهد داد. افت ولتاژ در خاک اطراف سیستم زمین می تواند خطراتی را برای پرسنلی که در مجاورت سیستم زمین ایستاده اند ایجاد کند. پرسنلی که در جهت شیب ولتاژ قدم می گذارند ممکن است در معرض ولتاژهای خطرناک قرار گیرند. در مورد پتانسیل های پله یا ولتاژ پله، اگر اختلاف پتانسیل بین دو پای شخص وجود داشته باشد، الکتریسیته جریان می یابد. محاسباتی باید انجام شود که تعیین کند پتانسیل های پله قابل تحمل چقدر زیاد است و سپس آن نتایج را با ولتاژهای پله ای که انتظار می رود در سایت رخ دهد مقایسه کند. پتانسیل های مرحله خطرناک یا ولتاژ پله می تواند در فاصله قابل توجهی از هر مکان مشخصی رخ دهد. هرچه جریان بیشتری به زمین پمپ شود، خطر بیشتر است. مقاومت و لایه‌بندی خاک نقش مهمی در خطرناک بودن یک خطا در یک سایت خاص دارد. مقاومت بالای خاک باعث افزایش پتانسیل های مرحله می شود. لایه بالایی با مقاومت بالا و لایه پایینی با مقاومت پایین منجر به بالاترین ولتاژ پله نزدیک به الکترود زمین می شود: لایه پایینی با مقاومت کم جریان بیشتری را از الکترود از طریق لایه مقاومت بالا خارج می کند و در نتیجه افت ولتاژ زیادی در نزدیکی الکترود ایجاد می کند. فراتر از الکترود زمین، بدترین حالت زمانی رخ می دهد که خاک دارای لایه های بالایی رسانا و لایه های پایینی مقاوم باشد: در این حالت، جریان خطا در لایه بالایی رسانا برای فواصل بسیار دورتر از الکترود باقی می ماند.

 

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش