گلند کابل چیست؟

گلند کابل چیست؟

گلند کابل وسیله ای است که از آن برای اتصال کابل به جعبه تقسیم استفاده می شود. گلندها به صورت پلاستیکی، پلیمری و فلزی در اندازه های متفاوتی تولید می شوند که انتخاب هر گلند بر اساس سطح مقطع کابل مورد نظر صورت می پذیرد. هدف از بکار بردن گلند در اتصال بین کابل و جعبه تقسیم، ایجاد ایمنی کامل برای کابل و اتصالات در برابر لرزش و نیروهای وارده به آن ها به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی و پارگی می باشد، همچنین نصب گلند موجب آب بندی کامل محل اتصال، در برابر نفوذ رطوبت و گازهای قابل اشتعال به درون جعبه تقسیم می شود. اگر بخواهیم انتهای کابل را به تجهیزات برقی متصل نماییم، بهتر و ایمن تر از گلند نخواهیم یافت. این قطعه که به عنوان رابط کابل هم شناخته می شود علاوه بر این که به طور محسوسی از فشار جلوگیری می کند باعث ایجاد اتصال از طریق استفاده از قوانین ایجاد ارتباط الکتریکی با آرمور یا مغزی و سرب یا ورق آلومینیوم می شود. یکی از معمول ترین موارد استفاده این قطعه جهت به اصطلاح مهر و موم کردن کابل هایی است که از تابلو برق رد می شود می باشد. این قطعه پر مصرف در اکثر صنایع مورد مصرف می باشد و در اتصال با کابل به یاری ما می آید. گلند در چهار نوع برنجی، پلاستیکی، آلومینیوم و استیل در بازار یافت می شود. اگرچه به گلندهای کابل اغلب “رابط” هم گفته مي شود که آنها را از قطعي سريع، هدايت رابط هاي الکتريکي متمايز ميکند. اين تمايز اغلب رخ نميدهد. یکی از مزایای گلند کابل طول عمر بالای آن است که این مورد به دلیل استفاده از مواد مرغوب در تهیه آن است. از مزایای دیگر می توان به استفاده آن در انواع کابل مثل ارتباطات، اطلاعات، ابزار دقیق، کنترل و قدرت اشاره کرد. گلندهای کابل به انواع مختلفی چون پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شود.

 

کاربردگلند های کابل

گلندهای کابل برای اتصال امن انتهای کابل به یک وسیله که عموما دستگاه، تابلو یا جعبه توزیع برق است، استفاده می گردد. گلندهای کابل به طور موثرو مناسبی از ورود گرد و غبار، و موادی مانند آب، روغن، مواد شیمیایی، و حتی حشرات به درون دستگاه، تابلو، یا محفظه جلوگیری می کنند. ساختار گلند طوری طراحی شده که با ورود کابل به گلند و رد شدن از واشر محافظ کابل ، دستگاه در محل ورود کابل آب بندی می شود و از آسیب به کابل که معمولا بخاطر تیزی بدنه دستگاه، تابلو، یا محفظه ای که سوراخ جهت عبور کابل در آن ایجاد شده، بوجود می آید مراقبت می کند. اگر درمحیط با ارتعاش بالا از گلند استفاده نکنیم، باید انتظار آسیب دیدگی و پارگی کابل در دراز مدت را در قسمت تلاقی کابل و دستگاه یا تابلو داشته باشیم. برای آنکه گلند ها عمر طولانی تری داشته باشند از پلاستیک های مهندسی با دوام در تولید گلندهای پلاستیکی، و از برنج با آبکاری نیکل برای انواع فلزی، استفاده می شود. از گلندها برای محافظت از همه انواع کابل ها، شامل کابل های قدرت، کنترل، ابزار دقیق، اطلاعات، ارتباطات، وغیره استفاده میشود. به دلیل تنوع عالی موجود در جدول سایزبندی، کاربرد این محصولات تنها به محافظت از سیم و آب‌بندی محل اتصال هنگام اتصال سیم به تابلو پلی کربنات و جعبه‌های تقسیم محدود نمی‌شود. امروزه گلند های کابل در انواع تجهیزات گوناگون کارخانجات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مرتب‌سازی و هدایت منظم کابل‌ها نیز می‌توانید از بست کابل مناسب استفاده کنید. همچنین تنها گردوغبار نیستند که ممکن است در نبود گلند کابل وارد مدار شوند. در خیلی از موارد گازها نیز مدارهای الکتریکی را تهدید می‌کنند. به‌عنوان‌مثال فرض کنید که یک گاز آن‌هم زا نوع قابل اشتعال وارد یکی از مدارهای مهم و حیاتی شما شود.

 

انواع گلند کابل برق 

گلندهای مخصوص کابل به دو صورت فلزی و پلاستیکی تولید و در بازار ایران خرید و فروش می شود. هر نوع از گلند کابل های برق بستگی به نوع کاربرد در تاسیسات و سیستم کابل کشی به استانداردهای مختلفی طبقه بندی می شود.

گلند برنجی کابل
برق کانکتوری امن برای اتصال دادن انواع کابل های برق به جعبه تقسیم و باکس های برق است. گلند کابل برق با توجه به نوع کابل ها انواع متفاوتی دارد. گلندها بصورت استاندارد پلاستیکی و فلزی سرگرد و سر تخت تولید می شوند.

کاربرد گلند برنجی آرموردار

برای کابل های زره دار استفاده می شود که در محیط های صنعتی می بایست استاندارد های خاصی در آن محیط رعایت شود. جنس گلند فلزی که سر تخت است برنجی و استیل است. آرمور کابل از جنس فلزات فولاد یا آلومینیومی در لایه بیرونی شیلد قرار میگیرد و در قسمت حلقه آرمور گلند کابلها تابیده می شود. گلند برنجی آرموردار باعث عبور بهتر جریان برق می شود و از فشار های مکانیکی روی بدنه اصلی دستگاه ها جلوگیری می کند. این شاخص در نوع سفید و استیل به بهترین حالت و با طول عمر بیشتر صورت می گیرد.

گلند آرموردار سفید کابل برق
فلز پایه این نوع گلند ها هم برنجی است که برای بالا تر بردن کیفیت و کارایی آنها توسط آبکاری نیکل کروم سفید رنگ می شوند. این روش آبکاری تقریباً همان کار جنس استیل را انجام می دهد. گلند آرموردار استیل از نظر کیفیتی بهتر است اما از نظر قیمت بسیار گران تر خریداری می شود. بنابراین در ایران بیشتر از سفید معمولی کاربرد دارد. همانطور که در عکس این نوع گلند فلزی کابل مشاهده می کنید به جز واشرهای داخلی و شرود با 7 تکه اصلی ساخته می شود. به ترتیب سر بدنه ، رینگ ، آرمورد ، قسمت انتهایی و ارت تگ ، مهره یا لاگ نات می باشد.

گلند ضد انفجار کابل
برای بالاتر بردن سیستم ایمنی کابلکشی، از گلند ضد انفجار استفاده می شود. انواع زیادی دارد،در دو نوع اصلی ساده و آرموردار قابل ساخت است. همچنین برای کابل های مسلح و بدون آرمورد هم به کار می رود. گلند ضد انفجار در ساختمان هایی که امکان آتش سوزی و نشتی وجود دارد نصب می شود.

انواع گلند پلاستیکی کابل
گلند های پلاستیکی با استاندارد رزوه PPG، PG
در گلندهای نوع PPG رزوه دارای استاندارد ” Panzergewinde ” آلمان است. در ۱۱ سایز مختلف، شامل PG7 تا PG63 هر سایز، مخصوص و مناسب قطر خاصی از کابل هستند. نایلون تنش زدایی شده که در این گلندها استفاده شده از نوع پلی آمید ۶ خود خاموش شونده است و دارای خاصیت اشتعال-مقاوم و اشتعال-خاموش شونده می باشد که شامل استاندارد UL 94 V-2 می شود. گلندهای پلاستیکی PPG شامل قسمت های: “مهره تثبیت کننده”، “بدنه و چنگال”، “واشر آب بندی”، “واشر محافظ کابل” و “درپوش”. می شوند. جنس واشر آب بندی و واشر محافظ کابل از نوع مواد نئوپرن خود خاموش شونده هستند، بقیه بخش ها از پلی آمید ۶ خود خاموش شونده ساخته شده اند. این مواد در برابر حرارت لحظه ای تا ۱۲۰ + درجه سانتیگراد و تغییردما ی طولانی مدت به میزان ۴۰ – تا ۱۰۰ + درجه سانتیگراد مقاومت دارند.

 گلند های پلاستیکی با رزوه استاندارد متریک PMG
در گلندهای PMG رزوه آنها مطابق استاندارد واحد اندازه گیری استاندارد ISO ،که متریک یا میلی متراست ساخته شده است. این نوع ازگلندها دارای ۸ سایز مختلف هستند و هر سایز، مناسب برای قطری خاص از کابل مخصوص به خود هستند. مواد نایلون تنش زدایی شده در این گلندها از نوع پلی آمید ۶ خود خاموش شونده استفاده شده است که خاصیت اشتعال-مقاوم و اشتعال-خاموش شونده با استاندارد UL 94 V-2 دارند. این گلندهای پلاستیکی PMG نیز دارای ۵ پنج قسمت: “مهره تثبیت کننده”، “واشر آب بندی”، “بدنه و چنگال”، “واشر محافظ کابل” و “درپوش”. هستند. جنس مواد واشر آب بندی و واشر محافظ کابل ، نئوپرن خود خاموش شونده است ، و دیگر قسمت ها ازپلی آمید ۶ خود خاموش شونده ساخته شده اند. این مواد در برابر حرارت لحظه ای تا ۱۲۰ + درجه سانتی گراد و تغییر دمای طولانی مدت از ۴۰ – تا ۱۰۰ + درجه سانتی گراد مقاوم هستند.

 گلندهای برنجی با رزوه استاندارد MPG ،PG
در گلندهای MPG رزوه دارای استاندارد” Panzergewinde ” آلمان است. سایز این گلندها ۱۱ نوع مختلف از PG7 تا PG63 است و هر سایز، مخصوص قطر کابل خاصی است. گلندهای از جنس برنج تنش زدایی شده، یک لایه آبکاری نیکل دارند. گلند های فلزی مناسب محیط بیرونی با دمای متغیر است که تحت اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز می باشد. روکشی از جنس نیکل روی این گلندها، از خوردگی و زنگ زدگی آنها جلوگیری می کند. گلندهای برنجی MPG شش قسمت شامل: “مهره تثبیت کننده”، “واشر آب بندی”، “بدنه”، “واشر محافظ کابل”، “چنگال” و “درپوش را دارند.جنس بدنه این گلندها از برنج (BS 2874 CZ121 Pb3) با آبکاری نیکل، واشر آنها دارای جنس استیل، و واشر محافظ کابل از جنس نئوپرن خود خاموش شونده است.این گلندها در برابر حرارت لحظه ای تا ۱۲۰ + درجه سانتی گراد و تغییر دمای طولانی مدت از ۴۰ – تا ۱۰۰ + درجه سانتی گراد مقاوم هستند.

 گلندهای برنجی با رزوه استاندارد متریک (MMG)
رزوه این گلندها MMG با استاندارد واحد اندازه گیری استاندارد ISO، متریک یا میلی متر ساخته شده است. این گلندها ۸ سایز مختلف دارند. این گلندها با خاصیت ضد انفجار مواد برنجی تنش زدایی شده، و یک لایه آبکاری نیکل دارند. این روکش از خوردگی و زنگ زدگی گلند جلوگیری می کند. گلندهای برنجی MG نیز شش بخش مختلف شامل: “مهره تثبیت کننده”، “واشر آب بندی”، “بدنه و چنگال”، “واشر محافظ کابل” و “درپوش”.دارند.

نحوه استفاده از گلندهای کابل 

کابل مورد استفاده شما در در یک دست و شرود (روکش عایق پلاستیکی) در دست دیگر. شرود(از طرف قطر کوچکتر) را با توجه به قطر کابل مورد نیاز بریده بطوری که کاملا محکم بدنه کابل را بگیرد. سپس متعلقات را وارد کابل کرده و حدود ۴ الی ۵ سانتیمتر با توجه به ضخامت بدنه جعبه تقسیم یا تابلو و طول مورد استفاده ، جدا کرده علامت گذاری و روکش عایق اولیه را جدا می کنید. سپس حدود ۱ الی ۲ سانت رشته های فولادی کابل را توسط سیم چین چیده و رشته سیم داخل کابل را وارد نازل گلند می کنید. مابقی را به بدنه نازل متصل سپس کابل به همراه cable gland را به بدنه تابلو یا جعبه تقسیم متصل می کنیم. روش نصب گلند از سمت داخل تابلو مهره و ارت تگ را به گلند نصب می کنیم که این عمل باعث محکم شدن گلند کابل از بیرون از تابلو به داخل تابلو میگردد و ارت تگ نیر آماده نصب سیم ارت در داخل تابلو و در مرحله آخر شرود پلاستیکی را از طرف قطر بزرگتر بر روی کابل کشیده که این عمل باعث حفاظت از محل ورودی کابل به تابلو می گردد.

بخش‌های تشکیل‌دهنده گلند
درپوش
چنگال
واشر مخصوص محافظ کابل
بدنه گلند
واشر مخصوص آب‌بندی
مهره تثبیت‌کننده درجه حفاظت 

 

ویژگی‌های گلند کابل 

 مقاومت بالا در برابر انواع لرزش‌های افزایشی
استحکام بالا
 مقاومت در برابر ضربات
نصب آسان
 قابلیت مهروموم سطوح و آب‌بندی یکپارچه در نقاط اتصال رشته‌ها به دستگاه به بهترین کیفیت
 ضد ویبره و لرزش مکانیکی
 درجه محافظت IP۶۸

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش