کنتاکتور (Contactor) چیست؟


کنتاکتور یا Contactor یک وسیله الکتریکی است که برای روشن یا خاموش کردن مدار الکتریکی استفاده می شود. به عنوان نوع خاصی از رله در نظر گرفته می شود. با این حال ، تفاوت اساسی بین رله و کنتاکتور این است که از کنتاکتور در برنامه هایی با ظرفیت حمل جریان بیشتر استفاده می شود ، در حالی که رله برای برنامه های جریان کمتر استفاده می شود. کنتاکتورها را می توان به راحتی در میدان نصب کرد و اندازه آنها جمع و جور است. به طور کلی ، این دستگاه های الکتریکی دارای چندین مخاطب هستند. این کنتاکت ها در بیشتر موارد به طور معمول باز هستند و در صورت فعال شدن سیم پیچ کنتاکتور ، قدرت کار را به بار ارائه می دهند. کنتاکتورها بیشتر برای کنترل موتورهای الکتریکی استفاده می شوند.
سه مورد زیر جزء مهم کنتاکتور هستند:
1- سیم پیچ یا الکترومغناطیس:

این مهمترین جزء یک کنتاکتور است. نیروی محرکه ای که برای بستن کنتاکت ها لازم است توسط سیم پیچ یا الکترومغناطیس کنتاکتور تأمین می شود. سیم پیچ یا الکترومغناطیس و مخاطبین توسط یک محفظه محافظت می شوند.

2- محفظه:
درست مانند محوطه های مورد استفاده در برنامه های دیگر ، کنتاکتورها نیز دارای یک محفظه هستند که عایق و محافظت از کارکنان را در تماس با مخاطبین فراهم می کند. محفظه محافظ از مواد مختلف مانند پلی کربنات ، پلی استر ، نایلون 6 ، باکلیت ، پلاستیک های حرارتی و غیره ساخته شده است. به طور کلی ، کنتاکتور قاب باز دارای یک محفظه اضافی است که از دستگاه در برابر آب و هوای بد ، خطرات انفجار ، گرد و غبار و روغن محافظت می کند.

3- کنتاکت ها:
این یکی دیگر از اجزای مهم این دستگاه الکتریکی است. وظیفه فعلی حمل کنتاکتور توسط کنتاکت ها انجام می شود. انواع مختلفی از کنتاکت ها در یک کنتاکتور وجود دارد ، یعنی چشمه های تماس ، کنتاکت ها کمکی و کنتاکت ها قدرت. هر نوع ارتباطی نقش فردی را ایفا می کند.

نحوه عملکرد کنتاکتور
اصل کار کنتاکتور:

جریان عبوری از کنتاکتور الکترومغناطیس را برانگیخته می کند. الکترومغناطیس برانگیخته یک میدان مغناطیسی تولید می کند و باعث می شود که هسته کنتاکتور آرماتور را حرکت دهد. یک تماس معمولی بسته (NC) مدار بین مخاطبین ثابت و مخاطبین متحرک را تکمیل می کند. این اجازه می دهد تا جریان از طریق این مخاطبین به بار منتقل شود. هنگامی که جریان خارج می شود ، سیم پیچ خاموش می شود و مدار را باز می کند. مخاطبین کنتاکتورها به دلیل عملکرد سریع باز و نزدیک آنها مشهور هستند.

انواع مختلف دستگاه های کنتاکتور
> سوئیچ تیغه چاقو:

سوئیچ تیغه چاقو در اواخر دهه 1800 مورد استفاده قرار گرفت. احتمالاً اولین کنتاکتوری بود که برای کنترل (استارت یا توقف) موتورهای الکتریکی استفاده می شد. سوئیچ از یک نوار فلزی تشکیل شده بود که روی یک کنتاکت قرار می گرفت. این کلید دارای اهرمی برای پایین کشیدن یا فشار دادن سوئیچ به بالا بود. در آن زمان ، فرد مجبور بود سوئیچ تیغه چاقو را با ایستادن در کنار آن ، در حالت بسته قرار دهد.

با این حال ، مشکلی در این روش تعویض وجود داشت. این روش باعث شد که مخاطبین به سرعت فرسوده شوند ، زیرا باز و بسته کردن سوئیچ به سرعت برای جلوگیری از قوس دادن دشوار بود. در نتیجه ، سوئیچ های مسی نرم دچار خوردگی شدند ، که بیشتر آنها را در برابر رطوبت و خاک آسیب پذیر کرد. با گذشت سالها ، اندازه موتورها افزایش یافت که نیاز به جریانهای بزرگتری را برای کارکردن آنها ایجاد کرد. این امر خطر فیزیکی بالقوه ای را برای کار با چنین کلیدهای حامل جریان بالا ایجاد می کند ، بنابراین به نگرانی جدی ایمنی منجر می شود. علیرغم انجام چندین بهبود مکانیکی ، سوئیچ تیغه چاقو به دلیل مشکلات و خطرات ناشی از عملیات خطرناک و عمر کوتاه مخاطبین به طور کامل توسعه نیافت.

> کنترل کننده دستی:
از آنجایی که سوئیچ تیغه چاقو به طور بالقوه برای استفاده خطرناک شد ، مهندسان با دستگاه کنتاکتور دیگری رو به رو شدند که تعدادی از ویژگی های موجود در سوئیچ تیغه چاقو را ارائه می داد. از این دستگاه به عنوان کنترل کننده دستی یاد می شد.

این ویژگی ها شامل:

– ایمن برای کار
– واحد بدون نوردهی ، که به درستی محصور شده است
– اندازه فیزیکی کوچکتر
– مخاطبین یکبار استراحت با مخاطبین دوبرابر جایگزین می شوند

همانطور که از نام آنها مشخص است ، مخاطبین دوتایی می توانند مدار را به طور همزمان در دو مکان باز کنند. بنابراین ، حتی در فضای کوچکتر ، به شما امکان می دهد با جریان بیشتری کار کنید. مخاطبین دوبار قطع اتصال را به گونه ای تقسیم می کند که دو مجموعه تماس ایجاد می کند.

کلید یا دکمه کنترلر دستی از راه دور کار نمی کند و به صورت فیزیکی به کنترلر متصل است.

هنگامی که کنترل کننده دستی توسط اپراتور فعال می شود ، مدار برق متصل می شود. پس از فعال شدن ، برق را به بار منتقل می کند. به زودی ، کنتاکتورهای دستی سوئیچ های تیغه چاقو را به طور کامل جایگزین کردند و حتی امروزه از انواع مختلفی از این نوع کنتاکتورها استفاده می شود.

> کنتاکتور مغناطیسی:
کنتاکتور مغناطیسی نیازی به دخالت انسان ندارد و الکترومکانیکی عمل می کند. این یکی از پیشرفته ترین طرح های یک کنتاکتور است که می تواند از راه دور کار کند. بنابراین ، این کار به حذف خطرات ناشی از عملکرد دستی و قرار دادن پرسنل عملیاتی در خطر احتمالی کمک می کند. برای باز یا بسته شدن مدار ، کنتاکتور مغناطیسی فقط به مقدار کمی جریان کنترل نیاز دارد. این رایج ترین نوع کنتاکتور است که در برنامه های کنترل صنعتی استفاده می شود.

طول عمر یک کنتاکتور
طول عمر یک کنتاکتور یکی از بزرگترین دغدغه های یک کاربر است. طبیعی است وقتی که کنتاکت ها بیشتر باز و بسته می شوند ، عمر کنتاکتور کاهش می یابد. باز و بسته شدن کنتاکت ها یک قوس الکتریکی ایجاد می کند که گرمای اضافی تولید می کند. ادامه تولید این قوس ها می تواند به سطح کنتاکت آسیب برساند.

علاوه بر این ، قوس الکتریکی باعث ایجاد شکاف و سوختگی می شود ، که در نهایت کنتاکت ها را سیاه می کند. با این حال ، رسوب سیاه یا اکسید روی کنتاکت ها باعث می شود که آن ها بتوانند الکتریسیته را به طور کارآمد هدایت کنند. با این وجود ، هنگامی که کنتاکت ها تا حد زیادی دچار فرسودگی و خوردگی می شوند ، لازم است آن ها را جایگزین کنید.

بنابراین ، هرچه کنتاکت سریعتر بسته شود ، قوس سریعتر خاموش می شود. این به نوبه خود به افزایش طول عمر کنتاکتور کمک می کند. جدیدترین نسخه های کنتاکتور به گونه ای طراحی شده اند که بسیار سریع و پر انرژی بسته می شوند. این باعث می شود که آنها در مقابل یکدیگر ضربه بزنند و با برگشتن آنها ، یک عمل برگشتی ایجاد کنند. این عمل به عنوان Contact Bounce شناخته می شود. پدیده Contact Bounce ، یک قوس ثانویه ایجاد می کند. نه تنها بستن سریع Contacts ، بلکه کاهش Contacts نیز مهم است و به کاهش سایش و قوس ثانویه کمک می کند.

NEMA در مقابل IEC
> دو استاندارد برای کنتاکتورها وجود دارد:

1- NEMA (انجمن ملی تولیدکنندگان برق)
NEMA بزرگترین انجمن تجاری تولیدکنندگان تجهیزات الکتریکی در ایالات متحده است. NEMA تولیدکنندگان را تشویق به استانداردسازی اندازه فریم می کند تا به کاربران اجازه دهد قطعات الکتریکی را از تولیدکنندگان مختلف با اطمینان و بدون هیچ زحمتی و ارجاع متقابل مشخص کرده ، خریداری و نصب کنند. کنتاکتورهای NEMA همچنین با عوامل ایمنی فراتر از رتبه بندی طراحی (بزرگ) ، تا 25 درصد طراحی شده اند. NEMA در درجه اول استاندارد آمریکای شمالی است.

کنتاکتورهای NEMA برای موتورهای ولتاژ پایین (کمتر از 1000 ولت) با توجه به اندازه NEMA درجه بندی می شوند ، که حداکثر امتیاز جریان پیوسته و امتیاز اسب بخار را برای موتورهای القایی متصل می دهد. اندازه های کنتاکتور استاندارد NEMA 00 ، 0 ، 1 ، 2 ، 3 تا 9 تعیین شده است.

2- IEC (کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک)
IEC یک استاندارد جهانی است. کنتاکتورهای IEC بزرگ نیستند. آنها کوچکتر از کنتاکتورهای NEMA و گرانتر هستند. محدوده اندازه های ارائه شده توسط تولیدکنندگان از استانداردهای NEMA ده بیشتر است. به این ترتیب ، آنها بیشتر مختص یک برنامه خاص هستند و زمانی مشخص می شوند که شرایط عملکرد به خوبی درک شده باشد. در حالی که NEMA ممکن است در شرایط کار انتخاب شود ، مانند بار به خوبی تعریف نشده است.

کنتاکتورهای IEC نیز “Finger Safe” هستند. در حالی که NEMA نیاز به پوشش ایمنی در پایانه های کنتاکتور دارد. تفاوت اصلی دیگر این است که کنتاکتورهای IEC در برابر اضافه بار سریعتر واکنش نشان می دهند ، کنتاکتورهای NEMA در مقاومت در برابر اتصال کوتاه بهتر عمل می کنند.

مردم اغلب به اشتباه کنتاکتورهای NEMA را قوی تر می دانند. در واقع ، این به دلیل بزرگ بودن طراحی آنها است.

دو جدول زیر نحوه اندازه گیری کنتاکتورها و راه اندازهای NEMA و IEC را توضیح می دهد.

برنامه های کاربردی
1- کنترل روشنایی

کنتاکتورها اغلب برای کنترل مرکزی تأسیسات روشنایی بزرگ مانند ساختمان اداری یا ساختمان خرده فروشی استفاده می شوند. برای کاهش مصرف برق در سیم پیچ های کنتاکتور ، از کنتاکتورهای چفت کننده استفاده می شود که دارای دو سیم پیچ عامل هستند. یک سیم پیچ ، لحظه ای پر انرژی ، تماس های مدار قدرت را می بندد ، که سپس به صورت مکانیکی بسته می شوند. سیم پیچ دوم کنتاکت ها را باز می کند.

2- استارت موتور برقی
از کنتاکتورها می توان به عنوان استارت مغناطیسی استفاده کرد. استارت مغناطیسی دستگاهی است که برای تأمین برق موتورهای الکتریکی طراحی شده است. این شامل یک کنتاکتور به عنوان یک جزء ضروری است ، در حالی که همچنین از قطع برق ، زیر ولتاژ و اضافه بار محافظت می کند.

> خلاصه
کنتاکتور نوع خاصی از رله است که برای روشن یا خاموش کردن مدار الکتریکی استفاده می شود. آنها بیشتر در موتورهای برقی و کاربردهای روشنایی استفاده می شوند. استفاده از یک کنتاکتور سطح انزوا را به دور از جریانهای الکتریکی زیاد مرتبط با آن برنامه ها ، محافظت از کارگران و تجهیزات را فراهم می کند. کنتاکتورهای IEC کوچکتر هستند و در اندازه های بسیار متنوعی ارائه می شوند ، در حالی که کنتاکتورهای NEMA بزرگتر هستند و با عوامل ایمنی طراحی شده اند که فراتر از رتبه بندی طراحی تا 25 درصد است. IEC یک استاندارد جهانی است.

 

 

 

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش